VI. EPTA MEĐUNARODNO NATJECANJE MLADIH PIJANISTA

Glazbena škola Franje Kuhača Osijek
14. do 17. travnja 2009.

U okviru VI. EPTA natjecanja održane su sljedeće manifestacije:

U utorak, 14. travnja održan je Šesti EPTA dječji pijanistički festival na kojem je iz Hrvatske i Slovenije nastupilo jedanaest mladih klavirista uzrasta do 10 godina starosti.

U srijedu, 15. travnja 2009. godine započelo je natjecanje, koje je u 3 kategorije trajalo do 17. travnja i na kojem je sudjelovalo 28 natjecatelja iz 8 zemalja.

15. travnja natjecalo se 7 kandidata iz A kategorije (uzrast od 10 do 12 godina starosti), a nagrade su osvojili:

ANH PHAM HOANG (Vijetnam) – I. nagrada
PETRA SARIĆ (Hrvatska) – II. nagrada
MANUELA GEORGIEVA (Bugarska) – III. nagrada
Nagrada Hrvatskog društva skladatelja za najbolju izvedbu zadane skladbe dodijeljena je Petri Sarić.

15. i 16. travnja nastupilo je 12 natjecatelja iz B kategorije (uzrast od 13 do 15 godina starosti), a nagrade su osvojili sljedeći natjecatelji:

KRISTIAN KEIL (Hrvatska) – I. nagrada
ANA DADIĆ (Hrvatska) – II. nagrada
SVEN MRĐEN (Hrvatska) – III. nagrada
TANJA ČINČ (Slovenija) – IV. nagrada
ROLAND GRLICA (Hrvatska) – IV. nagrada
Nagradu Hrvatskog društva skladatelja za najbolju izvedbu zadane skladbe osvojio je Sven Mrđen.

16. i 17. travnja, u dvije etape, nastupilo je 7 natjecatelja C kategorije (uzrast od 16 do 18 godina starosti), a nagrade su osvojili:

MARIJAN ĐUZEL (Hrvatska) – II. nagrada
STIPE BILIĆ (Hrvatska) – III. nagrada

I. i IV. nagrada nisu dodijeljene, kao ni nagrada Koncertne direkcije Zagreb (recital u sezoni 2009./2010.)

Nagradu “Ira Švarc” za najbolju izvedbu preludija i fuge J. S. Bacha osvojila je Ana Dadić.

U petak, 17. travnja, svečanim koncertom laureata zvanično je završeno VI. EPTA međunarodno natjecanje mladih pijanista kojemu je osječka Glazbena škola bila domaćin četiri dana.

Natjecatelje na VI. EPTA međunarodnom natjecanju mladih pijanista ocjenjivao je međunarodni ocjenjivački sud u sastavu:

Natalia Troull (Rusija) – predsjednik,

članovi:

Hinko Haas (Slovenija),
Constantin Ionescu-Vovu (Rumunjska),
Radomir Memluka (Češka),
Ida Gamulin (Hrvatska).