II. EPTA MEĐUNARODNO NATJECANJE MLADIH PIJANISTA

Glazbena škola Franje Kuhača Osijek
19. do 27. siječnja 2001. godine

U okviru II. EPTA natjecanja održane su sljedeće manifestacije:

U petak, 19. siječnja 2001. održan je u Glazbenoj školi Franje Kuhača Drugi dječji pijanistički festival na kojem su nastupili mladi glazbenici uzrasta do 10 godina starosti.

U subotu, 20. siječnja 2001. na Pedagoškom fakultetu u Osijeku, kao uvod u natjecanje, cjelovečernji koncert održao je talijanski pijanist FEDERICO GIANELLO, drugoplasirani u seniorskoj kategoriji na I. EPTA natjecanju održanom u Zagrebu, u siječnju 1999.

U subotu, 20. siječnja 2001. započelo je natjecanje, koje je u 3 kategorije trajalo do 27. siječnja 2001.

U subotu i nedjelju, 20. i 21. siječnja natjecali su se kandidati u A kategoriji (uzrast od 10 do 14 godina starosti). U dvorani Glazbene škole u nedjelju u 20 sati na završnom koncertu publici su se još jednom predstavili nagrađeni natjecatelji:

ZSÓFIA NÉMETHI (Mađarska – I. nagrada
ARTHUR NORDHEIM (Rusija) – II. nagrada
MIA MILJKOVIĆ (Hrvatska) – III. nagrada
LINDA LEINE (Latvia) – IV. nagrada

Osvajači prve i druge nagrade, Zsófia Némethi i Artur Nordheim podijelili su i posebnu nagradu za najbolju izvedbu zadane skladbe, a prema odluci ocjenjivačkog suda na završnom koncertu A kategorije nastupila su i tri predstavnika iz Hrvatske: Manuela Šimunović, Ante Sladoljev i Damjan Pelc.

U ponedjeljak, 21. siječnja i utorak, 22. siječnja, nastupili su, u dvije etape natjecatelji B kategorije (uzrast od 14 do 17 godina), a nagrade su osvojili sljedeći natjecatelji:

ATTILA MESARIĆ (Hrvatska) – I. nagrada
LASZLO BORBELY (Mađarska) – II. nagrada
ANGYALKA MAYER (Mađarska) – III. nagrada
OGNENKA GERASIMOVSKA (Makedonija) – IV. nagrada

U srijedu, 24. siječnja natjecanje je nastavljeno za natjecatelje C kategorije (uzrast od 17 do 21 godine), a navečer u 20 sati u dvorani Glazbene škole nastupili su laureati iz B kategorije. Natjecanje u C kategoriji trajalo je od 24. do 27. siječnja, a nagrade su osvojili:

GIULIANO GUIDONE (Italija) – I. nagrada
TATJANA TONKIH (Rusija) – II. nagrada
STEN LASSMANN (Estonija) – III. nagrada
ZRINKA IVANČIĆ (Hrvatska) – IV. nagrada

Posebnu nagradu za najbolju izvedbu zadane skladbe dobila je ELINA BERTINA (Latvija).

U subotu, 27. siječnja, svečanim koncertom laureata u C kategoriji zvanično je završeno II. EPTA međunarodno natjecanje mladih pijanista.

Natjecatelje na II. EPTA međunarodnom natjecanju mladih pijanista ocjenjivao je međunarodni ocjenjivački sud u sastavu:

Leonid Sincev (Rusija) – predsjednik,

članovi:

Mariann Abraham (Mađarska),
Hervé N’Kaoua (Francuska),
Damir Sekošan (Hrvatska),
Salvatore Spano (Italija),
Todor Svetiev (Makedonija),
Jakša Zlatar (Hrvatska).